شانتاژ اداره ایران جنایت ماشین اعتراف

شانتاژ: اداره ایران جنایت ماشین اعتراف اعترافات قتل جشن عروسی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی مسکن مهر عامل تورم در دولت قبل

پروژه مسکن مهر با ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکونی که تا کنون حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان خرج ابنیه و خدمات آن شده است بنا به گفته ی مدیرعامل سابق بانک مسکن فاقد

مسکن مهر عامل تورم در دولت قبل

مسکن مهر عامل تورم در دولت قبل

عبارات مهم : مرکزی

پروژه مسکن مهر با ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکونی که تا کنون حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان خرج ابنیه و خدمات آن شده است بنا به گفته ی مدیرعامل سابق بانک مسکن فاقد پیوست تامین مالی سالم و پایدار بوده هست.

به گزارش ایسنا، انتقادها به اثرات مخرب مسکن مهر بر اقتصاد کلان که با آخر دولت دهم شدت بیشتری گرفت کماکان ادامه دارد. وزیر راه و شهرسازی طی چهار سال گذشته این طرح را با عباراتی همچون “اقتصاد برانداز” و “بمب ویرانگر” مورد نقد قرار داد. کارشناسان نیز تزریق یکباره ۴۵ هزار میلیارد تومان پول بدون اعتبار جهت تسهیلات ابنیه این طرح را در جهش یکباره قیمت دلار از حدود ۹۰۰ تومان به ۳۸۰۰ تومان موثر دانستند.

اخیرا نیز محمدهاشم بت شکن، مدیرعامل بانک مسکن در یک یادداشت عنوان کرده است: “دولت یازدهم با ارثیه ای به نام مسکن مهر- به عنوان بزرگ ترین پروژه ساخت وساز دولتی- با بیش از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار مخاطب مردمی مواجه بود. فارغ از پرسشها فنی و مهندسی مترتب بر آن که در تخصص نگارنده نیست، این پروژه عظیم فاقد یک پیوست تامین مالی سالم و پایدار بود”.

مسکن مهر عامل تورم در دولت قبل

او همچنین آورده است: ” سهل الوصول ترین سازوکار تامین مالی و در عین حال مخرب ترین روش یعنی اضافه برداشت از حساب بانک مرکزی به عنوان راهکار مهم تامین مالی گزینش شد. مبلغ ۴۵۰ هزار میلیارد ریال اضافه برداشت بانک عامل مسکن به تنهایی معادل ۴۵ درصد پایه پولی کشور بود. این مبلغ با احتساب ضریب فزاینده پولی موجب رشد شدید نقدینگی شد که خود یکی از عوامل موجد تورم اوج در دولت دهم بود.

متوسط قیمت سود ۵ درصدی تسهیلات نیز باید از سوی دولت به عنوان یارانه مابه التفاوت قیمت سود، پوشش داده می شد. در دوره قبل حداکثر سقف تسهیلات اعطایی جهت خرید مسکن ۲۰۰ میلیون ریال بود که صرفا از سوی بانک عامل مسکن پرداخت می شد و سایر شبکه بانکی نیز از اعطای تسهیلات خرید مسکن منع شده است بودند. تسهیلات ساخت مسکن نیز حداکثر تا مبلغ ۲۵۰ میلیون ریال به ازای هر واحد مسکونی پرداخت می شد”.

پروژه مسکن مهر با ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکونی که تا کنون حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان خرج ابنیه و خدمات آن شده است بنا به گفته ی مدیرعامل سابق بانک مسکن فاقد

این عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی همچنین عنوان کرده است: “عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی با اتکا به رویکرد استراتژیک خود به اصولی محکم جهت تامین مالی سالم مسکن اعتقاد داشته و آن اصول را اجرا کردند از جمله می توان به مواردی نظیر عدم دست اندازی به منابع پرقدرت بانک مرکزی، ارتقای توانمندی مالی خانوار، حمایت از رژیم بعد انداز خانوار، تقویت و شفافیت در بانک عامل مسکن، ظرفیت سازی نهادی تامین مالی مسکن، بهره گیری از ظرفیت بازار سرمایه و تامین مالی سالم طرح های باقی مانده مسکن اشاره کرد. خوشبختانه در چهار سال گذشته، رویکردهای اصولی ایشان با حمایت بانک مرکزی، دولت و مجلس شورای اسلامی، دستاوردهای ماندگار و ارزشمندی در حوزه تامین مالی مسکن جهت کشور و متقاضیان مسکن به همراه آورده است”

واژه های کلیدی: مرکزی | پروژه | میلیون | تسهیلات | بانک مرکزی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog